Port w Dziwnowie

 Port morski Dziwnów – port morski nad Morzem Bałtyckim, na mierzei cieśniny Dziwny, Ruch graniczny odbywa się poprzez morskie przejście graniczne Dziwnów.

Położenie

Port rybacki położony jest na długiej mierzei, pomiędzy cieśniną Dziwną i brzegiem Bałtyku a Zalewem Kamieńskim. Port morski został formalnie ustanowiony w 1963 roku W granicach administracyjnych portu znajduje się akwatorium o powierzchni 0,5025 km². 

Warunki nawigacyjne

W porcie Dziwnów obowiązują następujące zasady ruchu statków: Maksymalna prędkość prądu w ujściu Dziwny wynosi około trzech węzłów, a średnia około jednego węzła. Kierunek prądu ulega często zmianom w zależności od kierunku i siły wiatru.

  • Maksymalna długość statków mogących zawijać do portu wynosi 60 m, a maksymalna szerokość – 11,5 m.
  • Aktualne dopuszczalne zanurzenie statków określa Kapitan Portu Dziwnów, W zależności od warunków żeglugi kapitan portu może nakazać wejście lub wyjście statku w asyście radaru brzegowego.
  • Wejście i wyjście z portu dozwolone jest dla stanu morza do 4°B.
  • Warunki wejścia i wyjścia z portu statków przy sile wiatru powyżej 8°B, każdorazowo określa Kapitan Portu Dziwnów. Ruch statków przez cieśninę związany jest z przepłynięciem przez most zwodzony.
  • Dwa brzegi Dziwny spina most drogowy włączony do drogi wojewódzkiej nr 102, znajdujący się 350 m na wschód od Basenu Zimowego. Zwodzone przęsło mostu, umiejscowione w pobliżu zachodniego brzegu rzeki, jest otwierane o każdej parzystej godzinie doby, jeśli są jednostki, które zgłosiły zamiar przejścia.
  • Szerokość pasa żeglownego pomiędzy filarami przęsła zwodzonego wynosi 9,8 m (przy szerokości pomiędzy filarami 14,4 m). Prześwit pionowy po zamknięciu mostu wynosi 2,2 m.
  • Maksymalny kąt podnoszenia przęsła od położenia poziomego wynosi 75°

Port rybacki w Dziwnowie

Port rybacki położony jest przy nabrzeżu Dziwny. Wejście do portu od strony morza osłaniają dwa falochrony. Do Dziwnowa mogą także zawijać żeglarze. W tutejszych marinach znajduje się miejsce dla kilkudziesięciu jachtów. Przy porcie znajduje się pomnik w kształcie kotwicy, poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu. Z portu można także wypłynąć na wędkarstwo morskie z jednym z tutejszych rybaków.

Marina jachtowa

MARINA CAŁOROCZNA – PORT JACHTOWY
Główny port jachtowy został wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie portu rybackiego, a jego konstrukcję oparto na bardzo ciekawych założeniach architektonicznych. Prace budowlane zakończono w październiku 2013 roku, a finalne oddanie do użytku miało miejsce w listopadzie tego samego roku. Nowo wybudowana Marina już od pierwszego dnia zaczęła budzić bardzo duże zainteresowanie, które wynikało nie tylko z samego kształtu portu, ale też jego położenia na bardzo ważnym szlaku wodnym. Wejście do portu usytuowane jest od strony cieśniny Dziwna, ale jeszcze przed mostem zwodzonym, co ułatwia swobodną komunikację z akwenem morskim.
Akwatorium mariny jest cofnięte w głąb lądu, przez co nie ma bezpośredniego oddziaływania wód i prądów rzecznych. Marina jest wyposażona w postumenty do poboru prądu i wody. Budynek portowy, spełniający jednocześnie rolę Zarządu Portu razem z bosmanatem, jest wyposażony w pełny węzeł sanitarny (toalety, prysznice), do tego salę konferencyjno-klubową i kawiarnię. Docelowo marina może pomieścić około 60 jednostek o maksymalnej długości 12 metrów. Teren mariny jest monitorowany, a całość obszaru uzupełniają parkingi wewnątrz i na zewnątrz portu oraz bezpośrednio przylegający, nowo oddany park z bardzo ciekawymi szlakami spacerowymi.

Most zwodzony w Dziwnowie

Niewątpliwą atrakcją turystyczną Dziwnowa jest most zwodzony na rzece Dziwnej. Rozciąga się z niego widok na rzekę. Most został wybudowany w 1994roku. Jego skomplikowana konstrukcja stalowa, pomalowana na czerwono, już z daleka przyciąga wzrok. Podnoszenie mostu trwa kilka minut, a odbywa się latem w godziny parzyste, a poza sezonem - według potrzeb. Proces podnoszenia mostu jest bardzo widowiskowy i stanowi atrakcję turystyczną Dziwnowa. Ciekawostkę stanowi płynącą dołem rzeka Dziwna, która nazwę zawdzięcza swojemu nietypowemu zachowaniu. Rzeka ta łączy Morze Bałtyckie z Zalewem Kamieńskim. Jednak jej nurt od czasu do czasu zmienia swój kierunek i rzeka zamiast płynąć do morza, cofa się, wlewając słoną, morską wodę do Zalewu Kamieńskiego. Dzieje się tak wtedy, gdy wiejące z północy wiatry podnoszą poziom wód morskich. Ich naporowi ustępują leniwe i stosunkowo płytkie wody zalewu i Dziwny. Dzięki temu zjawisku wędkarzom zdarza się złowić typowo morskie ryby, takie jak flądra, czy dorsz.

Zapraszamy na imprezy organizowane w Willi Karmazynowa Przystań.